KLASYCZNA
INFRASTRUKTURA
SERWEROWA
NOWA
INFRASTRUKTURA
SERWEROWA STREFY
TENISA
Klasyczna infrastruktura serwerowa
Największym wyzwaniem było przeorganizowanie i zaproponowanie nowej strategii organizacji hostingu dla klienta. Dotychczas aplikacja sklepowa korzystała ze standardowego rozwiązania, czyli jednej fizycznej maszyny serwerowej.
Ta przestała mieć rację bytu w momencie, w którym klient zdecydował się na dynamiczny rozwój swojej działalności. Klasyczny serwer radził sobie doskonale z organicznym i powolnym wzrostem ruchu na sklepie (miał wystarczający zapas mocy na obsłużenie takiego wzrostu), ale już w przypadku różnego rodzaju akcji promocyjnych, które skutkowały pojawianiem się dużej ilości klientów w krótkim czasie, musieliśmy zdecydować się na bardziej elastyczne i skalowalne rozwiązanie.
Oczywiście mogliśmy zdecydować się przejść na mocniejszą maszynę lub wzmocnić infrastrukturę kilkoma tradycyjnymi serwerami, wspieranymi przez system redundancji usług i mechanizm rozrzucenia ruchu pomiędzy maszynami. Problem polegał na tym, że ta strategia odsunęłaby tylko problem w czasie. Oba z rozwiązania w relatywnie krótkim czasie również przestałyby wystarczać i nie miałyby odpowiednich zasobów do właściwego utrzymania sklepu. Chcieliśmy tego uniknąć i dlatego zaproponowaliśmy klientowi zupełnie inne podejście.
Serwer w chmurze
W nowym rozdaniu postawiliśmy na
serwery w chmurze Oktawave
Zdecydowaliśmy się na ich rozwiązanie z dwóch powodów.
Elastyczność rozwiązania
Panel administratora OktaWave posiada wiele narzędzi ułatwiających i automatyzujących, nawet skomplikowane, czynności administratora oraz pozwala zbudować (niemalże wyklikać) dowolną infrastrukturę serwerową dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Operator ma możliwość skorzystać z domyślnych szablonów instancji serwerowych lub stworzyć własne na bazie standardowych dystrybucji ,np. Debian.
Autoskaler
To narzędzie, które pozwala nam na automatyczne regulowanie zasobów konkretnych serwerów, w zależności od natężenia ruchu na sklepie. Autoskaler cały czas monitoruje obciążenie serwerów i zwiększa ich moc obliczeniową oraz ilość dostępnej pamięci operacyjnej. Działa to bez konieczności restartowania maszyny.
Z kolei, gdy zajdzie potrzeba zmniejszenia zasobów, to mamy możliwość ustawienia takiego procesu o konkretnej porze, np. w nocy, a redundancja poszczególnych elementów infrastruktury pozwala na restart poszczególnych maszyn niezauważalnie dla klienta (użytkownika serwisu WWW).
Nowa infrastruktura serwerowa Strefy Tenisa
W dużym uproszczeniu: sklep internetowy, a w zasadzie jego aplikacja, została rozrzucona na siedem maszyn wirtualnych w ramach infrastruktury OktaWave.