O projekcie

W ramach współpracy z PZU SA/PZU Życie SA mieliśmy przyjemność zrealizować wersję mobilną strony korporacyjnej dla największego ubezpieczyciela w Polsce. To co wyróżnia ten projekt, to możliwość niezależnego zarządzania treścią na stronie mobilnej.

Naszym głównym zadaniem było stworzenie niezależnej strony od pzu.pl, która pobiera treści z wersji desktopowej i wyświetla je w sposób zgodny z RWD (responsive web design). Dzięki wdrożeniu klienci PZU mogą wygodnie korzystać z serwisu pzu.pl na urządzeniach mobilnych.

Projekt graficzny

Wspólnie z Biurem Marketingu PZU wypracowaliśmy projekt graficzny dla wersji mobilnej. Finalny wygląd m.pzu.pl został przygotowany zgodnie z wymogami określonymi w identyfikacji wizualnej Klienta. W ramach współpracy zapewniliśmy wsparcie merytoryczne oraz konsulting w kwestiach UX / UI aplikacji.


Scraper

Kopiowaniem treści z pełnej wersji PZU zajmuje się zaprogramowany robot-scraper. Jest to system, który obsługuje szablony stron na PZU.pl i funkcjonuje według określonej przez nas logiki.

Do jego zadań należy:

  •  analiza kontentu na pzu.pl
  •  śledzenie zmian na pzu.pl
  •  pobieranie konentu na pzu.pl

W przypadku robota wyzwaniem było "nauczenie go" kopiowania pełnej wersji strony. Na pzu.pl można zauważyć dużą różnorodność treści. Dotyczy to zarówno samego kontentu, jak i architektury informacji.


Na bazie ustalonych z Klientem zakresów stron, scraper filtruje zdefiniowane adresy i kopiuje je na wersję mobilną. Działanie robota nie dotyczy całej strony pzu.pl, tylko wspomnianych zakresów podstron. W związku z ciągłym rozwojem mobilnej odsłony pzu.pl ilość skopiowanych stron ciągnie rośnie. Na uwagę wskazuje fakt, iż Klient sam może decydować, które podstrony chce odzwierciedlić na urządzeniach mobilnych. Umożliwia mu to spersonalizowany system zarządzania treścią.

>600

zescrapowanych stron do tej pory

>15

obsługiwanych przez scraper szablonów stron

Spersonalizowany system zarządzania treścią

Na wersji mobilnej treścią zarządza się poprzez panel administracyjny stworzony w CSS'owym frameworku Admin LTE, który spersonalizowaliśmy zgodnie z potrzebami i workflow Klienta.

Jednym z najważniejszych wymogów PZU było posiadanie wersji mobilnej, której treści mogłyby być niezależne od kontentu zawartego na pełnej wersji serwisu. Żeby umożliwić Klientowi pełną dowolność w tej kwestii, mobilna wersja strony otrzymała dedykowany panel administracyjny, który pozwala na:

  •  dodawanie nowych stron,
  •  edycję stron, zarówno od strony wizualnej jak i treści,
  •  zarządzanie aktualnościami, ogłoszeniami o pracę, bazę placówek PZU, agentów, placówek medycznych i sieci naprawczej,
  •  otrzymywaniem powiadomień o nowym kontencie na pzu.pl, który jeszcze nie jest wyświetlany na wersji mobilnej.

Wykorzystując panel administracyjny, operator mobilnej strony może wprowadzać treści i dokonywać zmian, niezależnie od tego, co wyświetla się na pełnej odsłonie serwisu. Administrator ma pełną kontrolę nad scraperem, tzn. może uruchamiać go na życzenie, zarówno dla całego serwisu, jak i dla pojedynczych stron lub sekcji (np. same produkty, oferty pracy czy oddziały). Dodatkowo, stworzony przez nas scraper automatycznie wykrywa nowe treści na pzu.pl i aktualizuje mobilną odsłonę w określonych przez Klienta cyklach.

8 tygodni

zrealizowaliśmy projekt

15 godziny

zajęło planowanie sprintów

56 godziny

spędziliśmy na daily standupach

72 godziny

poświęciliśmy na rewizję

Wdrożenie przebiegło wzorowo, zgodnie z harmonogramem. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony Waszym profesjonalizmem, a także samodzielnością prowadzenia projektu. Serwis działa świetnie

Dzięki również za szybko wprowadzane zmiany już po wdrożeniu.

RAFAŁ KOWALCZYK 
Główny specjalista ds. e-marketingu PZU

"

Efekt końcowy

Podejmując się projektu mieliśmy w szczególności dotrzymać terminu i realizacji oraz niezawodności mechanizmów dla przyjętych założeń. Najważniejsze było umożliwienie klientom PZU swobodne przeglądanie strony ubezpieczyciela na mniejszych ekranach niż desktop. Cele zrealizowaliśmy: powstała strona mobilna, która dodatkowo jest niezależnym bytem. Może ona prezentować treści 1:1 ze strony dorosłej, jaki i tylko te, które są przeznaczone wyłącznie dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Nad projektem pracowali

Krzysiek

Łukasz

Maciek

Madzia

Dominik

Szymon