9 lipca, 2021

Jednym z ciekawszych wyzwań pierwszej połowy 2021 roku, było stworzenie przez nasz dział designu logo dla Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie Łódzkim. Współpraca oparta o non profit, zaowocowała powstaniem niespełna 500 plików! Jak do tego doszło?

Wyzwanie jakie przed nami postawiono

Powstała w 1946 roku Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego z siedzibą w Aleksandrowie Łódzkim nie posiadała do tej pory spójnej i przemyślanej identyfikacji wizualnej odpowiadającej wymaganiom swojej obecnej działalności. Choć instytucja biblioteki kojarzy się nam głównie z wypożyczaniem książek, to okazuje się, że zarówno ta aleksandrowska, jak i wiele innych podobnych w kraju, zajmuje się również szeroko zakrojoną działalnością kulturalną. Mowa tu o NAPRAWDĘ szerokim spektrum – od wspomnianej roli instytucji dotyczącej książek, do organizacji koncertów, eventów, kina czy informacji turystycznej.

Postawiono przed nami trudne zadanie połączenia wszystkich tych funkcji. Logo to znak, który identyfikuje daną markę, określa jej aktywności. Musi być interesujące, ale też stosunkowo proste, aby jego użycie w późniejszym czasie nie przysparzało problemów (np. w elementach drukowanych) oraz było łatwo zapamiętywalne. Z jednej strony chcemy za pomocą logo zwrócić na siebie uwagę, z drugiej być dobrze odczytani w charakterze tego czym się zajmujemy. Warto wspomnieć, że logo składa się z sygnetu (znak graficzny) oraz logotypu (zwykle nazwa firmy, działalności, dodatkowe hasła). 

Zaprojektowanie logo – założenia projektowe

Głównymi założeniami nowopowstającego logo były:

  • oddanie szerokiego spektrum działalności biblioteki
  • ponadczasowy wygląd, który sprawdzi się w różnym wykorzystaniu
  • odświeżenie wizerunku na bazie którego będzie można budować spójną identyfikację wizualną
  • “nie zatracić korzeni”, czyli logo powinno nawiązywać do pierwotnego charakteru biblioteki

Znacie te memy “koszmar designera – ma być nowocześnie z nutą tradycyjności, kolorowo, ale nie pstrokato”? Może w naszym przypadku nie było aż tak źle, ale wiedzieliśmy, że prosto też nie będzie. Osoby odpowiedzialne po stronie Biblioteki, z którymi mieliśmy okazję współpracować były dla nas ogromną inspiracją i pomocą. Tak otwartych i pełnych pasji ludzi, dawno nie spotkaliśmy. Było to dodatkowe wyzwanie, aby dostarczyć im logo, z którego będą dumni i którego z chęcią będą używać w swojej codziennej komunikacji.

Proces powstawania loga

Mając na uwadze wszystkie powyższe punkty, zmierzyliśmy się z próbą stworzenia logo…. i ponieśliśmy klęskę 🙂 

We wstępnym etapie nie udało nam się stworzyć żadnego znaku, który spełniałby przyjęte założenia i do którego chodź trochę poczulibyśmy “tak, to jest to!”. Chodź sumaryczny czas potrzebny na wypracowanie ostatecznej koncepcji aż tak bardzo nie przeraża, to.. nadal nie stworzyliśmy dla naszej Biblioteki logo. W zasadzie trzeba byłoby powiedzieć – jednego logo.

Biorąc na warsztat obecny status biblioteki, spróbowaliśmy również podejść szerzej do tematu. Thinking out of the box pozwoliło nam zadać sobie pytanie: “czy potrzebujemy logo, czy spójnej identyfikacji?” Dzięki temu stworzyliśmy nie jedno, ale kilka znaków w zależności od typu działalności.

Jak to wyglądało w praktyce?

Wyszliśmy od tego co każdemu kojarzy się z biblioteką – książki, OTWARTE książki, tak jak otwarta na nowe wyzwania jest nasza biblioteka 😉 Jedna ze stron książki to nawiązanie do konkretnej formy działalności. Dodatkowo każda aktywność ma swój dedykowany kolor. Dzięki zachowaniu tej samej typografii oraz koloru bazowego dla wszystkich wariantów, udało nam się stworzyć spójną identyfikację z jednoczesnym zachowaniem oryginalności. 

Ponadto w przypadku rozszerzenia działalności biblioteki w obszarze, który będzie wykraczał poza obecne funkcje, z dużą łatwością jesteśmy w stanie stworzyć taki dedykowany symbol.

Podsumowanie współpracy

Prawie 500 plików… skąd ta liczba? Nasze projekty zawsze staramy się dostarczyć w wersjach, które będą wyczerpywać potrzeby klienta – zarówno te do druku (wektorowe) jak i do webu (rastrowe). Każde logo Biblioteki (per działalność) dostarczyliśmy w kilku wariantach:

  • logo w kolorze (na białe i ciemne tła)
  • logo monochromatyczne (czarne, białe)
  • sygnet (także w kilku wariantach kolorystycznych)
  • wersję liniową (sygnet niewypełniony tłem, a rysowany linią) – na specjalne życzenie klienta

Jeśli pomnożymy liczbę wariantów przez liczbę logo, które zaprojektowaliśmy uzyskamy liczbę bliską 500! Oczywiście wszystkie paczki i pliki zostały starannie opisane, z informacją które i gdzie warto wykorzystywać. 

Jestesmy dumni, że pomimo niełatwego zadania, udało nam się spełnić oczekiwania klienta. Biblioteka w Aleksandrowie Łódzkim to nie tylko książki, ale też eventy, koncerty, kino i inne aktywności z zakresu kultury. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym ciekawym projekcie i dołożyć cegiełkę do propagowania kultury w naszym regionie.

Magdalena Ciołkowska

Inne artykuły tęgo autora

Magdalena Ciołkowska
21 marca, 2023
Magdalena Ciołkowska
18 maja, 2022
Magdalena Ciołkowska
9 lipca, 2021